• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/kusadasimuftulugu
  • https://twitter.com/vehbiaksit
2016 Sınav Takvimi

Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Site Menüsü
Adım Adım Hac
Kaleiçi Camii 3 D
Çanakkale 100.Yıl
Hizmetlerden Yararlanma
Üyelik Girişi
Kutlu Doğum
Başkanlık Linkleri
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 21° 16°
Saat
Site Haritası
Takvim

Anasayfa

2018 Yılı Hac Kurası 01 Şubat 2018 Perşembe günü saat 11:00'de Başkanlığımız Konferans Salonunda çekilecektir.​

054- Vehbi AKŞİT Kuşadası Müftüsü-
Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Duası -04 Mart 2016 Vehbi AKŞİT-Kuşadası Müftüsü
12 Şubat 2016 Cuma

Mutlu Yuva Huzurlu Aile 1
Kuşadası Merkez Kaleiçi Camii19 Şubat 2016 Cuma

Mutlu Yuva Huzurlu Aile 2
26 Şubat 2016 Cuma
Mutlu Yuva Huzurlu Aile 3


Kuşadası İlçe Müftüsü Vehbi Akşit'in Cuma Vaazları her hafta Cuma namazından sonra internet sitemize yüklenecektir.

Diğer Vaazlar için 
tıklayınız
‘Hadislerle İslam’ dijital ortamda…

Diyanet İşleri Başkanlığının prestij eserleri olarak kabul edilen ve 100 hadis hocasının 10 yılda tamamladığı ‘Hadislerle İslam’ eseri dijital ortama taşındı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Hazreti Muhammed'in mesajlarını modern zamanın problemleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak sade ve anlaşılır bir dille okuyuculara sunmak üzere hazırlanan ‘Hadislerle İslam’ adlı eseri, yurt içi ve yurt dışında daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla dijital ortama aktarıldı.
Hazreti Muhammed'in örnek hayatı, sünneti, uygulamalarının hadisler aracılığıyla ortaya konduğu esere
" http://hadislerleislam.diyanet.gov.tr/ "
adresinden ulaşılabilecek.
Hazreti Muhammed'in dünyaya gelişinin yıl dönümü olan Mevlid Kandili'nde internet ortamında erişime açılan eser, farklı dillere de çevrilecek.

Birçok dünya diline çevirisi hazırlanıyor…
Dünya dillerine de çevrilmesi planlanan eserin, Arnavutça, Kırgızca ve Azerice'ye çevirisi tamamlandı. İngilizce, Rusça ve Boşnakça'ya çevirisi devam eden eserin, Arapça ve Almanca tercümeleri için de ekipler kuruldu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de aralarında bulunduğu bir kurul tarafından 10 yılda hazırlanan eser, 44 ciltlik İslam Ansiklopedisi'nden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yürütülen en geniş kapsamlı çalışma olarak biliniyor.

‘Hadislerle İslam’ eseri geçtiğimiz yıl Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katılımıyla gerçekleşen “Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti Ödülleri” töreninde ödüle layık görülmüştü.

Müftü  Akşit, 13 Mayıs 2012 Pazar günü İstanbul Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Sarayında gerçekleştirilen 3. Din Hizmetleri Sempozyumda "Diyanet TakvimiOkuyorum-Din Görevlisi Ajandası"başlıklı orijinal bir tebliğ sundu. 
 
Yanı başımızda duran, Diyanet Takvimi aslında nasıl verimli kullanılabilir? Cemaate anlatılacak o kadar çok konu var ki? Diyanet Takvimi aslında Diyanet İşleri Başkanlığı her gün çok önemli mesajlar veriyor. Bu mesajın farkında mıyız? İşte bütün mesele bu...
 
Müftü Vehbi Akşit tebliğimde, görülmesi gereken bu ayrıntının ne kadar önemli olduğunu anlattı. İşte o konferanstan kısa bir ayrıntı...
 
Bazen duyarsınız: Bir kitap okudum, hayata bakışım değişti, bir film izledim, duygularım değişti. Bir makale okudum, yanlış bildiğim bir konunun doğrusunu öğrendim. 
 
Ben şöyle bir söz duydum. Bir takvim yaprağında bir söz okudum. Namaza başladım, camiye gitmeye başladım gibi.
 
Ben Belçika’nın La Louviere şehrinde Yavuz Sultan Selim Camisinde Din Görevlisiyim. Asıl görevim Kocaeli İl Müftülüğünde İl Vaiziyim.
 
Belçika, yaklaşık 11 milyonluk bir nüfusa sahip, Konya ilimiz büyüklüğünde 33.990 km2 lik Batı Avrupa’nın küçük bir ülkesidir. Komşuları kuzeyde Hollanda, doğuda Almanya ve Lüksemburg, güneyde ise Fransa’dır.
 
Belçika’da 200 bin civarında Türk yaşamaktadır. Türkiye’den Avrupa’ya göçün 50. Yılı kutlanmaktadır. 
 
Brüksel Din Hizmetleri Müşavirliği, Belçika’da yaşayan Türk vatandaşlarının dini ihtiyaçlarını, din eğitimi ve ibadet mekânlarının oluşturulması gibi doğrudan dini konuların yanı sıra; spor, sergi, kermes vb. sosyal ve kültürel alanlarda da görev üstlenmektedir. 
 
Din Hizmetleri Müşavirliğine bağlı 65 cami bulunmaktadır. Bu camilerde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açmış olduğu yurt dışı din görevliliği sınavlarını, yazılı, sözlü mülakat ve bakanlıklar arası kültür komisyonu gibi üç sınavı da başarı ile tamamlayıp, gerekli dil kursunu aldıktan sonra, bir de uzun süre vize için bekledikten sonra gelen din görevlilerimiz görev yapmaktadır. 
 
Camilerimizden 5000 civarında öğrenci Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler kurslarını takip etmekte, Ramazan ayında Ramazan Din Görevlileri ve vaizelerle bu hizmetler takviye edilmektedir. 
 
Din görevlilerimiz başta beş vakit namaz, Cuma ve bayram namazları ile birlikte din görevlisi olarak, camiye gelsin gelmesin bütün vatandaşlarımız için hem müftü, hem vaiz, hem Kur’an kursu öğreticisi, hem dini danışman, hem memur olarak görev yapmaktadırlar. Vekâleten Kurban kampanyası kaydı, hac ve umre kayıtları gibi görevler de artı görevlerdir. 
 
Bu kadar bilgiden sonra bütün bu imtihanları ve kursları başararak,  bir yıl gibi bir süre vize beklediğim Belçika’daki görevime 15 Ekim 2009 tarihinde yurt dışı görevime başladım. Benden önce görev yapan din görevlisi Bilal Süleyman hocam ile Türkiye’de görüşme imkânım oldu. 4 yıl boyunca neler yaptığını öğrendim. Kur’an okumayı bilmeyen kalmamış cemaatten. Benim için çok önemli bir bilgi idi bu. 
 
Görev sürem boyunca Kur’an öğrenmeyi isteyenlere Kur’an-ı Kerim öğretmek, dini danışmanlık yapmak ve cami hizmetleri ile sosyal hizmetlerle bulunacaktım. 
 
Öncelikle, haftada üç gün tefsir, hadis ve ilmihal dersleri yaptım. Namazda okuduğumuz duaların ve surelerinin manalarını anlattım. Riyazüs-salihin isimli eserden hadis dersleri verdim. İslam İlmihalinden ibadet bölümünden bahisler anlattım. 
 
Bir sohbet esnasında Şeref Topal ismindeki bir cemaatimiz, görev yaptığım yerde önceki yıllarda bazı sıkıntılar olmuş, dernek yönetimindeki bazı kişiler, cami yapımı esnasında bazı üyeleri dernekten çıkarmış, bu sebeple oturdukları yerdeki camiye değil de, 5 km. uzaklıkta bir camiye gidiyorlarmış. Bir gün, namaz vakti için takvime bakarken, o günkü takvim yaprağını koparmış ve Diyanet Takviminde okuduğu bir yazı,“Camilerin kimsenin tapulu malı olmadığı, bütün müminlere açık olduğu”bilgisini okuyunca, kendi kendine hata ettiğini anlamış, oturduğu mahalledeki camiye gitmeye başlamış. 
 
Evet, Diyanet Takvimi okuma fikri o zaman aklıma geldi. Çünkü Diyanet Takvimi, tirajı 3 milyona ulaşan ve yurt içi ve yurt dışı takvimlerinin yaklaşık 10 milyon kişi tarafından okunan bir takvimdir. 
 
1972 yılından itibaren yayınlanmaya başlayan Diyanet Takvimi 2012 yılında 40. Yılını kutlamakta, Milletimiz için büyük bir teveccüh gösterilmekte ve ısrarla Diyanet Takvimi kullanılmaktadır.
 
İnşallah bu tebliğimi okuyan din görevlilerimiz, hemen uygulamaya geçerler. 
 
Tebliğ metni ve sunumu dosyalar bölümünde..
 
Tebiğ metni word dosyası ıçin tıklayınız
Tebliğ sunumu için tıklayınız
 Ömer KOCAOĞUL-Aydın İl Müftüsü
18 Aralık 2015 Cuma- Kuşadası Kaleiçi Camii
İnsan İlişkilerinde Nezaket
Kuşadası İlçe Müftüsü Vehbi Akşit'in Cuma Vaazları her hafta Cuma namazından sonra internet sitemize yüklenecektir.

Diğer Vaazlar için tıklayınızBütün Müslümanların İzlemesi Gerek ! Sonuna Kadar İzleyin ...

Türkiye Diyanet Vakfı 2015 Tanıtım FilmiDİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI HAC VE UMRE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 

Diyanet Namaz Sitesi
Namaz Kitapları


Google Translate
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret158587
Hutbeler
Ezan Vakti
Hadisle İslam
Hac ve Umre